کارگاه آموزشی عمومی کنگره 60 روزهای شنبه
شنبه 21 دی 1398 ساعت 18:47 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

چهارمین جلسه از دوره بیست و نهم سری کارگاههای آموزشی عمومی کنگره 60 روزهای شنبه مورخ 98/10/21 با نگهبانی مسافر محمد و استادی کمک راهنمای محترم آقای محمود اسماعیلی و دبیری مسافر مجید با دستور جلسه "نظم، انضباط، احترام" راس ساعت 17:00 آغاز به کار نمود.

 سخنان استاد:

من در ابتدا خداوند را شکرگذارم، که بار دیگر به من این فرصت را اعطا کرد، تا بتوانم در این جایگاه آموزشی قرار بگیرم. ازایجنت محترم شعبه، آقای امیرهوشنگ سوقندی تشکر می کنم. همینطور به ایجنت دوره قبلی آقای حمیدجامی خداقوت می گویم. به مرزبانان و کمک راهنمایان مسافران و قسمت همسفران خسته نباشید می‌گویم. در ضمن تبریک ویژه هم میگویم بابت جشن همسفرکه در هفته گذشته برگزارگردید.

امروز ما دو دستور جلسه داریم، یکی نظم و انضباط و احترام است، و دیگری پنجمین سالگرد رهایی، و آزادمردی آقای حسین رومی است.

همه میدانیم، که درمان در کنگره مستلزم به تعادل رساندن جسم، روان، و جهان بینی است. یک مسافر اگر می‌خواهد، به سفر دوم خوبی برسد؛ می باید در حد توان خود این سه ضلع را تا می‌تواند رشد بدهد. نظم و انضباط نقطه مقابل هرج و مرج است. قوانین مرتبط بایک مکان که مداوم باشد، را نظم و انضباط میگویند.

در وادی دوم گفته می شود، که خداوند هستی را بر اساس نظم آفریده است؛ و هیچ موجودی بر اساس بیهودگی پا به هستی نگذاشته، و این نشان دهنده وجود نظم در خلقت انسان است. انسان بر اساس نظمی به وجود آمده، و پا به حیات گذاشته است. حتی یکی از برهان های اثبات وجود خداوند، برهان نظم است. و خداوند در قرآن نیز می‌فرماید: که ما هرچه آفریدیم به اندازه و به مقدار آفریدیم.

تجربه نشان داده، که اگرکسی اهداف و برنامه داشته باشد، و این اهداف را با نظم و انضباط دنبال کند، حتماً خیلی زودتر به آن اهداف و برنامه‌های مورد نظرش میرسد.

در وادی نهم، وقتی راجع به نقطه تحمل صحبت میکند؛ می‌گوید: تکرار منظم موضوع، باعث بالا رفتن نقطه تحمل می‌شود؛ منظور نظم در انجام یک موضوع است.کنگره برای درمان هر یک نفر قوانینی قرار داده، تا شخص بتواند، به بهترین شکل ممکن به درمان برسد. در کنگره قوانین مشخص شده وجود دارد، فقط بحثی که میماند، انجام این قوانین مشخص شده، توسط شخص است.

یکی از مباحث بسیار مهم در کنگره ۶۰، بحث جهانی شدن، و آکادمی شدن کنگره است؛ که هر کدام از ما مانند دانه‌های تسبیح، در این موضوع بایدنقشی ایفا کنیم. چیزی که بین نظم و انضباط ارتباط ایجادمی‌کند، و ثبات و وحدت رویه در بین آنان به وجود می آورد، موضوع احترام است، یعنی یکسری قوانین، و یکسری نظم و انضباطی در کنگره وضع شده، و حتماً توسط راهنماها به رهجویان گوشزد می گردد. اما موضوعی که وجود دارد، و این نظم و انضباط را عملیاتی می‌کند، احترام به این نظم و انضباط و قوانینی است، که در کنگره وضع شده‌اند.

وقتی که مسافر و یایک همسفر به قوانین در کنگره احترام می‌گذارد، نشان‌دهنده سطح دانایی، و سطح فهم اوست. وقتی کسی از چراغ قرمز رد می شود، به چه کسی بی احترامی می کند؟ کسی که روی زمین آشغال می ریزد، به چه کسی بی احترامی می کند؟ بایدبپذیریم، که این فرد در نهایت، به خودش بی احترامی می کند.

هر جاکه ما به قوانین احترام گذاشتیم، نشان دهنده بالا رفتن سطح دانایی آگاهی و فهم ما است؛ به همین علت است که، حرمت در کنگره دو بار خوانده می شود.

قسمت دوم دستور جلسه، جشن آزادمردی آقای حسین رومی است. من همیشه می‌گویم؛ که من رهجوی بد نداشتم، در مدتی که توفیق داشتم، و در کنگره خدمت کردم؛ حدود ۲۱ نفر کمک راهنما تربیت کرده ام، که تعدادی از آنها، همچنان در کنگره هستند، و خدمت میکنند، و تعدادی از آنها جایگاههای خدمتی خود را تحویل دادند.

ایشان در آبان‌ماه سال ۹۲، وارد لژیون من شدند؛ که مصادف با محرم بود، و قرار شد، تا عاشورای آن سال شیشه را قطع کنند، و روی پروسه درمان بیایند. او هم مثل تمام افرادی که مصرف شیشه داشتند؛ بعد از قطع مصرف سردردهای زیاد داشت، خواب زیاد داشت، و مانند همه آنها مشکلات متعددی داشت.

بعد از مدتی که از درمان گذشت؛ ایشان دارای سطح مطالعاتی بسیارخوبی شدند.همچنین، چیزی که به خاطرم مانده، این است، که همیشه باهمسر و فرزندانش به پارک طالقانی می‌آمدند. حسین جزو کسانی بود، که پیام ها را خیلی خوب حفظ می‌کرد، و در آزمون‌های شعبه نیز نمرات بسیاربالایی کسب می‌کرد، و از همان ابتدا نیز جزو بچه‌های فرمانبردار، و خدمتگزار لژیون من بود.

دلایل موفقیت حسین؛ یکی سطح اطلاعات بسیار خوبی که داشت بود، و موضوع دیگرخدمتگزار بودنش بوده است.

من این روز عزیز را به بنیان کنگره ۶۰، آقای دژاکام، به حسین عزیز همسفرش، و راهنمای همسفرش، و همچنین به خودم تبریک می گویم.

یکی دیگر از دلایل موفقیت حسین، در سفرش، و در کل در زندگی‌اش، وجود و همراهی همسفر بسیار بسیار صبور ش در کنار او بود.

آرزوی مسافر حسین رومی :

آرزومی‌کنم، کنگره همیشه ماندگارباشد، و هر روز وسعت پیداکند.

صحبتهای مسافر حسین رومی :

من قبل از هر چیز، از خدای خودم متشکرم، که این فرصت را به من اعطا کرد، که بتوانم وارد کنگره شوم. من در صحبت‌هایم نمی‌خواهم، به گذشته اشاره کنم، زیرا هر چه میگردم، چیز به درد بخوری، در آن نمیبینم؛ که بگویم.

من فقط به عنوان مرور که دیروز یادم نرود؛ که چه کارمیکردم، و امروز دارم چه کارمیکنم، یکسری مسائل را می‌گویم.

در گذر از سفر اول کمک خیلی ها شامل حال من شد؛ به خصوص راهنمای عزیزم که خیلی اذیتشان کردم، و می‌دانم که در صحبت‌هایش، به اذیت کردن های من، اشاره‌ای نکرد، تا به نوعی آبروی مرا نبرد؛ ولی من می‌دانم، خودش هم میداند، که خیلی او را اذیت کردم. من روزگار سختی را سپری کردم، که تمام درها به روی من بسته شده بود. هیچ راهی جلوی پای من نبود. من در خانه خودم کارتون خواب شده بودم. خانواده ام را، همسرم و بچه هایم را، هفته ای یک بار هم نمی‌دیدم. کسب و کارم، به طور کامل تعطیل شده بود. زمانی که وارد شعبه شدم، با آغوش باز از من پذیرایی کردند.

راهنمایم مرا دوباره احیا کرد. راهنمایم مرا منفجر کرد، و دوباره از نو ساخت. من هنوز هم برای حل برخی از مشکلات، در ذهنم، با راهنمایم، مشورت می‌کنم، و پیش خودم می‌گویم؛ اگر راهنماییم بود، در برخورد با این مشکل، چه کار می کرد؟

من و همسفرم با وجود مخالفت خانواده ها یمان،  با اصرار خودمان با هم ازدواج کردیم، و الان که به آن موقع فکرمی کنم، می بینم، و می فهمم که این موضوع نمی‌تواند، اتفاقی بوده باشد. در تمام طول مدت تخریبی که داشتم، همسفر من پا به پای من آمد.

الان هم درگیر مشکلات بسیار زیادی هستیم، اما فرق آن با زمان گذشته، در این است؛ که الان لااقل جسم مان سالم است، و جایگاه هر کدام از ما مشخص است. از همسفرم بسیار بسیار سپاس گذارم، و تشکر می کنم، اگر پافشاری و همراهی و همدلی ایشان نبود، محال بود، من بتوانم سفر اولم را به اتمام برساند، و محال بود، که من در کنگره ماندگار بشوم. این ها را بدون کوچکترین اغراقی می گویم.

من نوزدهمین نفر، در لژیون آقای محمود اسماعیلی  هستم، که توانستم، شال کمک راهنمایی بگیرم. ایشان صد و اندی نفر را به رهایی رسانده اند، و ۲۱ نفر کمک راهنما تربیت کردند. الان که من راهنما شده‌ام می فهمم، که چه کار بزرگ و سختی انجام دادند.

در پایان، از خداوند بسیار بسیار سپاسگزارم، که راه کنگره را به من نشان داد. از راهنمای عزیزم ممنونم، که مرا هدایت کردند. از همسفرم به خاطر همراهی من در تمام این سالها متشکرم، و از آقای مهندس و خانواده محترم شان سپاسگزارم، و از همه شما عزیزان که در جشن من شرکت کردید، بسیار بسیار ممنونم.

صحبتهای کمک راهنمای همسفر:

خدا را شکر می کنم، که توانستم، دوباره این جایگاه را تجربه کنم. به خانم سمیه تبریک میگویم، بابت آزاد مردی مسافر شان همچنین به آقای محمود اسماعیلی، و در راس به آقای مهندس دژاکام تبریک میگویم.

صحبتهای همسفر:

خداوند را شاکرم، که توانستم، آن روزهای سخت را با این روزهای شیرین جایگزین کنم. از راهنمای مسافرم آقای محمود اسماعیلی، خیلی خیلی سپاس گزارم. مسافر من به حرف هر کسی گوش نمی کرد؛ اما آقای اسماعیلی طوری با ایشان برخورد کردند، که تغییرات بسیار بزرگی در ایشان رخ داد. من هر اتفاق تلخی که در زندگیمان افتاد، را فراموش می کردم، چون میدانستم، که این تلخی ها و این ناراحتی ها گذرا هستند، و بالاخره روزهای خوب هم فرا میرسد. از راهنمای خودم خیلی تشکر می کنم. از آقای مهندس ممنونم که این سیستم را در اختیار ما قرار دادند، تا بتوانیم زندگیمان را دوباره احیا کنیم، و از تک تک شما ممنونم که در جشن ما شرکت کردید.

 تهیه گزارش: مسافر فرهاد

تایپ و نگارش: مسافر نیما و مسافر مسعود

عکاس: مسافر مصطفی

 مرزبان کشیک: مسافر مهدی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مسافران و همسفران روز شنبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic